Onur Bağcı Design & Art

İzmir marka kimliği tasarımı hizmetimiz ile adınızı duymayan kalmasın! Marka kimliği dediğimiz tasarımlar nedir peki? Neleri içermektedir? Marka kimliği, bir şirketin kendini dışarıya gösterme biçimidir.

Marka kimliği tasarımı, logo, slogan, iletişim dili ve görsel olarak da firmaların kendilerini yansıtışı olarak adlandırılabilir. Yani kısaca, markanın kendini tanıtması ve iletişim dilini kullandığı tanımlar içerisinde kullanılabilir.

Bir marka ile ilgili fikir sahibi olmamızı sağlayan en önemli unsurlardan birisi, kendini görsel olarak nasıl sunduğudur. Bunun sağlanması da üzerinde markaya ait bir logonun olduğu, markayı temsil eden tüm basılı ve dijital evrakların, birbirleri ile bağlantılı bir şekilde üretilmesiyle mümkündür.

Marka kimliği tasarımı dediğimiz zaman genellikle herkesin aklına ilk olarak logo tasarımları gelmektedir. Fakat logo bu tasarımların çok küçük bir parçasını oluşturmaktadır. Bu durumda logonun ne olduğuna da kısaca değinmemiz gerekmektedir. 

Logo, kelime ya da kelimeler ile oluşturduğumuz, dijital veya basılı her alanda kullanılabilen, bir markayı temsil eden simgedir. Çoğu durumda lofo tasarımları bir iş ya da kurumla ilişkilidir.

Logo tasarımları herhangi bir işaretlere türü, tipografi, grafik, ya da sembol içerebilir. Logo tasarımına çok bilinen bir örnek olarak McDonald’s gösterilebilir. İkonik olan altın kemeri McDonald’s ürünü alan herkes rahatlıkla görebilir. Hatta sadece kırmızı ve altın rengi kemre sahip logoyu görmemiz bile, markayı tanımamız için yeterlidir.

Marka kimliği tasarımı, kabaca bir şirketin büyük bir yansımasıdır. Bu yüzden marka kimliği tasarımı çalışmalarında bütü dikkati logo tasarımına yoğunlaştırmak doğru olmaz.

Marka kimliğinin kendisi logodan çok daha önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple logo çalışmaları ile birlikte, logonuzu sergileyebileceğiniz bir web sitesi edinerek, müşterilerinize bir bütün halindeki marka kimliğinizi sunmalısınız.

Marka Kimliğinin Faydaları

Marka kimliğinin faydaları incelendiği zaman, işletmelere her açıdan katkı sağladığını görmekteyiz. Marka kimliği herşeyden önce, markanın, benzer ürünlere sahip diğer isimler arasından sıyrılmasına ve akılda kalmasına yardımcı olur.

Yani işin aslı müşterilerinizin x firmasını değil de sizi tercih etmesi için kendinize bir olanak yaratmış olursunuz. Marka kimliği çalışmalarının size sunacağı en birincil fayda budur.

Marka kimliği çalışmaları markanın kök salmasına yardımcı olurken, talebin artmasına da katkı sağlar. Firmanızın akılda kalıcı marka kimliği tasarımlarına sahip olması bu noktada büyük bir önem kazanmaktadır.

Marka kimliği sayesinde, müşterilerinize ürünlerinizin ne kadar kaliteli olduğuna dair bir garanti de vermiş olursunuz. Artan güven sayesinde, ürünlerinize olan istek de artış gösterecektir. Marka kimliğinin faydaları kısaca bu şekildedir.

Aşağıdaki butona tıklayarak, marka kimliği tasarımı için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.