Onur Bağcı Design & Art

Kamera arkası video çekimi ya da diğer adıyla backstage dediğimiz çekimler ağırlıklı olarak moda çekimlerinde yer alsa da aslında backstage’i yapılan ya da ihtiyaç duyulan birçok çekim de vardır.  

Sizlere backstage çekimi hakkında vereceğim bilgilerin yanı sıra ağırlıklı olarak bizim ajansımızda bu çekimleri nasıl yaptığımızdan bahsedeceğim. 

Bizim ajans olarak hizmet anlayışımız aslında bir bütün şeklinde işleri sunmaktır. Bununla ne demek istiyorum. Bir projeyi her yönüyle ele aldığımızdan ve her bir sahnesini kaydettiğimizden bahsediyorum. Kamera arkası video çekimi de aslında video çekimlerinin bir parçası ve sahnesidir. 

Video çekimi ya da fotoğraf çekimi fark etmeksizin üzerinde çalıştığımız tüm çekimlerde backstage video çekimi de hazırlıyoruz. Genellikle esas çekime odaklanıldığı için kamera arkası görüntülerinin de aslında ne kadar değerli olduğu fark edilmiyor.  

Örneğin bir müzik klibi çekimini ele alalım. Evet klip izlemek keyifli olabilir, klipte dikkat çekici bir sürü öğe de olabilir. Fakat çok daha merak uyandırıcı bir kısım varsa o da backstage görüntüleridir. Peki backstage görüntülerini bu kadar ilgi çekici yapan nedir. Herşeyden önce bu videolar ya da fotoğraflar çekimin nasıl bir gidişat izlediğinin ve hangi aşamalardan geçtiğinin belgesidir diyebiliriz.  

Biliyoruz ki çok başarılı bir yapım gördüğümüzde acaba bu sahneler nasıl çekildi gibi sorular sorarız. İşte backstage görüntüleri sayesinde ortaya hem eğlenceli sahneler çıkıyor hem de merak edilen ayrıntılar gözler önüne seriliyor. İzleyenlere de vay be bu sahneler böyle mi çekiliyormuş gibi yorumlar yapmak kalıyor.  

Özellikle kişiye özel dış çekimlerimizde kamera arkası video çekimi yapmayı sıklıkla tercih ediyoruz. Poz geçişleri esnasında ikinci bir kameradan da video kaydı almaktayız. Daha sonra tüm bu görüntüleri editledikten sonra fotoğrafların yanında ekstra bir video olarak teslim ediyoruz. Ayrıca bu şekilde hazırlamış olduğumuz çekimlerin örneklerini youtube kanalımda ya da web sitemizde bulabilirsin. 


Bizim çektiğimiz backstage videolarına dair sıklıkla sorulan, videoların neden bu kadar kısa olduğuyla ilgili kısa bir bilgiyi de yeri gelmişken vereyim. Elbette tüm backstage çekimlerimizi bu kadar kısa tutmuyoruz, hatta müşterilerimizin talepleri doğrultusunda düzenlemeler de yapabiliyoruz.  

Fakat özellikle instagram ortamında bir swipe çılgınlığı var, yani insanların uzun uzun videolar izlemeye ayıracak vakitleri kalmıyor çünkü yeni içerikler görmeye açlar. Bu sebeple videoda göstermek istediğim sahneleri olabildiğince kısa tutarak az sürede fazla sahne göstermeyi hedefliyorum. Böyle olduğu zaman videoyu izlemek karşı taraf için çok daha keyifli bir hale geliyor. 

Fakat Youtube’da durum biraz daha farklı oluyor tabii. Çünkü backstage videolarımızın daha fazla insana hitap edebilmesini amaçlıyoruz. Kısa videolar ile kısa sürede daha fazla içeriğe ulaşılmasını hedeflerken youtubedaki uzun içeriklerimiz ile de bilgilendirici ve tanımlayıcı videolar sunmayı hedefliyoruz.  

Herhangi bir konuda video çekimi ya da fotoğraf çekimi isteyen müşterilerimizin kamera arkası video çekimi konusundan haberdar değil. Daha doğrusu bu çekimlerin ne şekilde yapıladığı ve gidişatın nasıl ilerlediğiyle ilgili çok kısıtlı bilgiye sahip.  

Bizlere çekim talebiyle ulaşan ve eğer bu tarz bir çekime de elverişli bir proje ise muhakkak backstage çekimlerinden de bahsediyoruz. 

Bu çekimlerin neden gerekli olduğundan ve ne şekilde ilerleyeceğini açıklıyoruz. Zaten ekipten bir kişi elinde kamerası ile çekim sürecince sahneler almak için hazırda bekliyor oluyor. Severek izlediğimiz filmlerin kamera arkası video çekimi çalışmaları hepimizin ilgisini çekmiştir.  

Ve hem eğlendiğiniz hem de merakınızı giderdiğiniz bu görüntüleri izlerken aldığınız keyfi düşünün. Durum bir klip çekimi için ya da herhangi başka bir çekim için de aynı oluyor. 

Kamera arkası video çekimi çalışmaları için aşağıdaki butona tıklayarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz!